הפרדה בין דסקטופ לטבלט

הפרדה בין טבלט למובייל

בתי אבות בבריטניה – חיים ארוכים להשקעתכם!

השקעה בדיור מוגן בבריטניה

עד לפני 11 שנה נהנו הקשישים של בריטניה ממיטה בבית אבות, או במחלקה סיעודית מסובסדת.  בשנת 2008 הפילה ממשלת בריטניה פצצה. היא הודיעה שבשל גירעון תקציבי חמור, היא מפריטה אותם.  עבור משקיעים ביחידות דיור בבתי אבות בבריטניה זה אומר כמה דברים טובים מאוד. זה אומר דיירים קבועים להרבה זמן, דיירים שיש להם כסף בצד, בלי התעסקות או ביורוקרטיה. בלי מיסים על הרכישה ותשלומים קבועים לחשבון הבנק. 

משקיעים מכל העולם כבר מחזיקים יחידות דיור בבתי אבות בבריטניה והשוק לא מצליח אפילו לספק את הדרישה. עד שנת 2023 תהווה שכבת הקשישים כ-40% מהאזרחים. זהו נתון שאי אפשר להתעלם ממנו, כאשר מדובר על הזדמנות נדל"ן במרחק של 4 שעות מתל אביב. 

בריטניה מזדקנת. זה אומר- הזדמנות. כאשר הסביבה מבוגרת, יש צורך בבתי אבות ובדיור מוגן. מגיל מסוים אנשים כבר לא לגמרי בריאים, חלקם נזקקים לשהות במוסד סיעודי. זה אומר שהם צריכים מקום בטוח להרבה זמן. הם הלקוחות הכי טובים של בתי האבות.

כך צמח ענף הדיור המוגן ובתי האבות עם המחלקות הסיעודיות, לסיפור הצלחה כלכלי. הזקנה מביאה עמה שינויי צרכי חיים. מיליונים של קשישים בבריטניה זקוקים למיטה בבית אבות. יש היום צורך ב-4 מיליון מיטות בבתי אבות, והם קורסים תחת הדרישה ואינם יכולים לספק אותה. כבר בגיל 65 אנשים מחפשים חלופה לבית שלהם. אנשים כבר לא מחזיקים את הקשישים שלהם בבית. במיוחד לא אם הם זקוקים לטיפול ואשפוז סיעודי 24 שעות ביממה. זה לא אפשרי. 

כך הפכו בתי האבות בבריטניה לזירת נדל"ן רותחת, יחד עם הרצון לספק לקשישים סביבת חיים טובה ונוחה, ונוצרה הזדמנות אולטימטיבית למשקיעים.

אז למה בעצם כדאי להשקיע?

בניגוד לישראל, שבה בתי אבות עולים המון כסף ומרבית ההוצאה היא על המשפחה עצמה בבריטניה הממשל (דרך משרד הבריאות) עדיין מממן חלק מהותי בעצמו. כמה ליתר דיוק? בין 60%-ל70% מעלות אשפוז סיעודי ממוצע.

מה זה אומר?  כאשר מבוגר בריטי מגיע לסיטואציה שהוא זקוק לבית אבות הנטל הכספי לא נופל על המשפחה באופן בלעדי. משרד הבריאות הבריטי עוזר למשפחה ומעניק סכום נכבד בחודש (תלוי ברמה הסיעודית של הזקן). החלק הנותר הוא שולי בלבד ואכן נופל על הקשיש ו/או משפחתו.

יש פיקוח מלא של משרד הבריאות שהפריט ואיפשר ליזמים לקחת חלק מהותי בבניית בתי אבות נוספים, תוך פיקוח על רמת השרותים הניתנת, והשקפת הרמה לציבור באמצעות דו"ח באינטרנט. 

הפרטת בתי האבות, הפיקוח ההדוק על הרמה והסבסוד של כ-60-70% משכירות החדר – נותנת ליזמים את המוטיבציה להשקיע בשיפוץ ולדאוג לטוב ביותר לכל דייר ודייר. כך עלות השכירות יכולה לגדול וזה Win – Win לכל אחד מהצדדים.

בתי האבות בבריטניה פעילים כל הזמן, יש הכנסות קבועות והתפוסה עומדת בממוצע על 90%. מנתונים שנבדקו נראה שסל ההכנסות של מפעיל בית האבות הוא כ-30%-40% ממחיר החדר לשנה (כתלות ברמת האפקטיביות והאופרציה של המפעיל). בהתחשב בעובדה שרמת ההוצאות האופרטיבית עומדת על כשליש מההכנסה, ועלות ההחזר למשקיע עוד כשליש – המשמעות היא שלמפעיל נשאר שליש מההכנסות כרווח. קשה למפעיל להפסיד…. עסק טוב מאד למפעיל, הלא כן?

ברור. השקעה בבית אבות היא מענינת. 

מפעיל בית האבות שוכר את החדר מהמשקיע שרכש אותו (אין למשקיע התעסקות עם דיירים) ומשכיר אותו לדייר הקשיש במחיר גבוה בהרבה (שחלקו הגדול מסובסד).  ולכן האינטרס שלו הוא שהכל יתוקתק כמו שצריך והשירות יהיה לא רק טוב אלא מעולה כדי שיוכל להעלות את מחיר השכירות. ככל שמחיר השכירות עולה – באופן אוטומטי עולה גם ערך הדירה. עובדה המאפשרת למכור את היחידות ברווח לאחר מכן.

מה זה נותן לנו בתור משקיעים? בעיקר שקט נפשי.  כי יש מי שמתפעל את בית האבות כל הזמן בכל שעה. יש למפעיל אינטרס שזה יימשך לעד. העסק הוא טוב ויציב. הוא מזרים כסף באופן קבוע ונותן שכירות רבעונית בחוזה מהיום הראשון. המפעיל מתחייב לקנות את החדר בחוזה בנקודות יציאה ידועות מראש, עם תוספת ערך (כ2-3% לשנה) כך שתהליך ההשקעה בטוח ושקוף לאורך כל הדרך. מודל עסקי מנצח.

מי שמחפש השקעה עם שקט נפשי – השקעה בבית אבות היא ההשקעה בשבילו. השקעה עם מנהל מקצועי שהאינטרס שלו זהה בדיוק לשלך. להעלות את ערך הנכס כל הזמן.

איך מאתרים השקעה בטוחה בבתי אבות?

כמו בכל דבר גם בהשקעה מענינת כזו חשוב לבדוק כמה דברים. את חוסנו ומיומנותו של המפעיל והרקורד שלו בעבר, הן עם דיירים והן עם משקיעים. ואת גמישות היציאה מהשקעה. הרי ברור שאם אתה יכול לצאת ברווח מההשקעה תוך 3 שנים, זה יותר גמיש מיציאה אפשרית רק בעוד עשר או חמש  שנים. נכון? למה להיתקע? חכו זה לא נגמר בזה. במה מתמחה בית האבות? באוכלוסיה היוקרתית? באוכלוסיה ברמה הבינונית או ברמה הנמוכה ? 

חשוב מאוד למצוא בארץ חברה שמתמחה בשוק זה. Handsoff השקעות אלטרנטיביות – שחרתה על דיגלה את העיסוק בהשקעות משולבות – נדל"ת (נדל"ן ללא התעסקות) – עוסקת כבר שנים בנושא ומכירה את כל המוטיבציות והגורמים הנדרשים בבריטניה. משיחה עם אנליסט ההשקעות שלה ומייסד העסק  – עולה כי הם בוחרים בעיקר מפעילים שבתי האבות שלהם מתמחים בפן הסיעודי ומיועדים לשכבות הביניים. כי אם חס וחלילה, יהיה משבר כלכלי – דיירי בית האבות היוקרתי – ייאלצו "לרדת קומה" – כי יקר. לעומת זאת, אם יהיה "פרוספריטי" – ולאנשים יהיה כסף, הדיירים של בתי האבות ברמה הנמוכה – "יעלו כיתה".  זה עיקרון כלכלי ידוע שכדאי לפעול לפיו. מעבר לכך, הוא מסביר: דיור מוגן זה לא טרנד או מגמה, זה צורך בסיסי כמו שתמיד יהיה ביקוש לגני ילדים, זהו מרקם חברתי שמכתיב את ההצלחה של נכסי הנדל"ן בתחומים האלה. זוהי בדיוק הסיבה להצלחה של המשקיעים ביחידות דיור בבתי אבות סיעודיים. שום אירוע גיאופוליטי, כלכלי או ברקזיט לא ישנה או ישפיע על ההכנסות של בתי אבות. ובנוסף, כבר עכשיו לפי מחקר של איגוד הצרכנים הבריטי, קיים כרגע מחסור של 40,000 מיטות סיעודיות, ועד  2023 כמות הקשישים הסיעודיים צפוי לגדול מכ-800,000 היום למעל 1,000,000 סיעודיים. הביקוש גדול מההיצע באופן מובהק…  

השקעה בבתי אבות בבריטניה – מה חשוב לדעת

כאשר מדברים על בתי אבות בבריטניה חשוב להזכיר שמדובר על שכירות בחוזה עד 20 שנה עם תשואה של 11.5% – ל-13. מדובר על תשואה שנתית מצויינת על ההשקעה. הדירה כמובן רשומה בטאבו. 

בנוסף לשכירות, ראוי לציין את אופציית ה- Buy Back (בחוזה מהיום הראשון) המאפשרת רווח מעליית ערך של בין 2-ל-3% בשנה, וניתן לממש אותה החל מהשנה השלישית. מקסימום גמישות בהשקעה.

דמי השכירות משולמים רבעונית ישירות לחשבון הבנק שלך.  אין צורך לנסוע כדי להשכיר את היחידה שלך, וגם לא לגבות את הכסף. לא צריך לפתוח חשבון מיוחד. שום ניירת ושום בירוקרטיה. כל האחריות על יחידת הדיור שלו, התחזוקה שלה והניהול מתקיימים בבריטניה ע"י המפעיל והכל מעוגן בחוזה ארוך טווח.  החדרים המושכרים בבתי האבות מאוכלסים מיידית ואין למשקיעים כל התעסקות בהשכרתם. אה, וברוב המקרים גם יש פטור ממס בבריטניה…!

הביקוש לדיור מוגן ובמיוחד סיעודי רק הולך וגדל בואו לקחת חלק ולהשקיע בהשקעה המענינת הזאת. 

השקעה משולבת, בטוחה ומניבה, בראש שקט. נדל"ת. נדל"ן ללא התעסקות.

רוצים לשמוע עוד, על נושא זה ונושאים קשורים אחרים, מזמינים אתכם למפגש משקיעים שבועי – להשקיע בלי לשקוע

מעוניין/ת לשמוע פרטים נוספים? מלא את פרטיך וניצור עמך קשר בהקדם

מאמרים נוספים:

להיות הבנק…ולהרוויח יותר מהבנק?

לפני שנספר על הטרנד – מהן אופציות ההשקעה המקובלות בנדל"ן? המשקיע המחפש השקעת נדל״ן מניבה פונה בדרך כלל להשקעות המסורתיות כמו דירה או משרד להשקעה.

טוביה מרמלי

רוצים להשקיע אך לא יודעים מה מתאים לכם?

אנחנו נאפיין עבורכם
השקעה מדוייקת
לצרכים שלכם
בשיטת הנדלנומטר

פתח צ'ט
💬 צריכים עזרה?
היי 👋
צריכים עזרה?